Choroby dotykające dłoni oraz paznokci

Ludzkie stopy mogą być dotknięte przez rozmaite choroby. Spośród nich zazwyczaj, bowiem w ponad połowie przypadków, nasze stopy są zaatakowane przez grzybicę. Na skutek niej nasze paznokcie stają się żółte i wyraźnie grubsze. Zachorowaniu na grzybicę paznokci sprzyja noszenie niepraktycznego, zwłaszcza nadmiernie wąskiego obuwia. Inną chorobą jest tzw. zespół zielonych paznokci, jakiej na ogół ulegają osoby zmywające naczynia i namaczający dłonie w detergentach. W tkankach wału paznokciowego może powstać natomiast stan zapalny, zwany zanokcicą. Ostatecznie choroby wirusowe mogą wywołać brodawki płytek paznokciowych, których skutkiem ma prawo być brak wzrastania paznokcia. Wszystkie te choroby wolno odkryć i adekwatnie wcześnie je leczyć dzięki przeróżnego rodzaju badaniom, w szczególności badaniom bakteriologicznym oraz badaniom syntetycznym składu paznokcia. Schorzeniom tym można też zawczasu zapobiegać poprzez stosowną pielęgnację paznokcia, jakkolwiek w razie konieczności też zmiana sposobu odżywiania i obuwia.

Wspominaliśmy już, że paznokcie w szeregu przypadków ulegają urazom mechanicznym. Pod taki charakterystyczny typ urazu wolno podciągnąć także obgryzanie paznokci. Występuje oczywiście tylko u rąk, choć może jakiś cyrkowiec lub też gimnastyk potrafiłby również obgryzać paznokcie u nóg. Jest bez wątpienia oznaką rozległego zdenerwowania oraz szkodliwych nawyków, częściej napotykane u młodych ludzi. Obgryzać można również skórki w okolicach paznokci. 

Gdzie się udać, by mieć ładne i zdrowe stopy?

Żeby posiadać śliczne oraz zadbane stopy, trzeba je oczywiście codziennie pielęgnować, lecz też zadbać o właściwe buty oraz leczenie chorób paznokci, jeśli takowe już na stopach występują. Jeżeli jednakże profilaktyka nie pomaga, rekomendujemy podologia warszawa – podolodzy to lekarze, jacy specjalizują się w leczeniu schorzeń stóp, dłoni oraz paznokci. Wróćmy jednak do dbania o stopy – jedną ze szczególnych odmian dbałości o stopy jest zastosowanie trafnej diety. Co wobec tego musimy jeść? Nieodzowne jest zapewnienie organizmowi należytej ilości białek, w tym aminokwasów egzogennych, występujących w białkach jaj, mleku, serach i ryżu, dalej wapnia, znajdującego się w mleku, żółtkach jaj, serach, po pewnym czasie żelaza z czerwonego mięsa lub też natki pietruszki, krzemu, którego zwłaszcza dużo jest w świeżych owocach oraz warzywach, magnezu, który jest składnikiem kakao, czekolady oraz migdałów, i cynku, który jest zawarty m.in. w burakach, kapuście oraz kiełkach pszenicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *